Dlaczego / latem / kostkarki robią mało lodu?

Z obserwacji wiem, że większość z Was miewa problemy z prawidłowym działaniem urządzeń w okresie lata. Dlaczego tak się dzieje i co za to odpowiada?

Odpowiedź jest prosta. Za taki stan rzeczy odpowiada użytkownik. Zacznijmy od początku.
Kupując urządzenie powinieneś przeczytać instrukcję – zawsze. Będzie w niej informacja jak często należy konserwować urządzenie. Przez termin „konserwacja” – rozumiem czyszczenie, odkamienianie i przegląd podstawowy maszyny. Czy to wystarczy? Tak – tylko tyle lub aż tyle.

Jak to zwykle bywa z kostkarkami.
Kupujesz urządzenie chłodzone powietrzem. Logika nakazuje taki wybór, bo eksploatacja jest duuuuuuużo tańsza. Instalujesz. Zakładasz załączony filtr wody(dotyczy wyłącznie kostkarek ICE-O-MATIC objętych programem „Clean Machine”). I co dalej? Właśnie – nic nie robisz. Nie zastanawiasz się nad urządzeniem aż do momentu kiedy kostkarka przestaje robić lód. Na domiar złego – dzieje się tak latem – kiedy właśnie lodu potrzebujemy bardzo dużo. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego latem nie możemy liczyć na dobrze działającą kostkarkę?

 

 

 

Pytania sie sypią, jak z rękawa.
Już odpowiadam:

1. Dlaczego latem? Bo wzrasta temperatura powietrza. Jak pamiętasz urządzenie jakie wybrałeś chłodzi się powietrzem a tak zwanej „chłodnicy” nie czyściłeś od roku lub dłużej. Jeśli zajrzysz na jej czoło zobaczysz wielki – sweter – z kurzu. O dostępie dostatecznej ilości chłodziwa(powietrza) ciężko tu mówić. Jeśli przeczytałbyś instrukcję to wiedziałbyś, że przed okresem lata warto „ściągać sweterek”.

2. Dlaczego kostki lodu nie są ładne – jak pierwotnie miało to miejsce? A kiedy od kamieniałeś urządzenie? Proszę nie mów, że nie wiesz o czym mówię?! Instrukcja! Kostkarka przetwarza wodę w lód w procesie zamrażania. Przez obwód wodny każdego dnia przepływają ogromne ilości wody. Woda – pomimo, że jest odfiltrowana – zawiera spore ilości elementów wapiennych. Ilość wapnia jest uzależniona od wody jaką dysponujesz. Ściśle mówiąc od jej twardości. Zatem to samo urządzenie będzie wymagało czyszczenia i od kamieniania / w jednym rejonie kraju – co kwartał, a w innym – co rok. Jeśli nie wiesz jaką masz wodę u siebie to najlepiej jeśli zabieg od kamieniania przeprowadzisz dwa razy do roku. W szczególności raz – musi być przed sezonem. Uprzedzając twoje pytanie dopowiadam, że w kostkarkach ICE-O-MATIC proces od kamieniania możesz przeprowadzić samodzielnie. Maszyna jest przygotowana do tego procesu. Wystarczy zaopatrzyć się odpowiedni środek chemiczny w sklepie Barmaker.pl

3. Kiedy wymieniałeś filtr wody? W zestawie producent przekazał ci startowy cartridge wraz z głowicą. Głowicę traktuj długoterminowo ale cartridge musisz wymienić minimum raz w roku. W instrukcji o tym pisze producent. Cartridge, głowice i filtry kupisz sobie w sklepie Barmaker.pl

Czyli poznałeś tajemne sposoby zapobiegania najczęstszym przyczynom anomalii w pracy urządzeń do lodu. Gratuluję!

 

 

Skoro już jesteśmy w temacie lata, uwagę twoją zwrócę na sposób korzystania z kostkarki. Do częstych błędów zaliczę:

1. Otwieranie kostkarki za każdym razem kiedy potrzebujemy podać napój z lodem. W ciepłym sezonie – często! Otwierając tak regularnie wrota kostkarki obniżasz jej sprawnośc produkcyjną nawet o 20-25%. Sporo?! Co możesz zrobić? Nabierasz lód do iceboxa i korzystasz z tej formy magazynowania. Pracujesz szybciej, nie zmniejszasz wydajności kostkarki. Proste!

2. Pamiętaj aby w zbiorniku kostkarki nie trzymać innych produktów. Zauważam nagminne przetrzymywanie butelek z wódką w celu ich schłodzenia. Bardzo, bardzo źle. Efekt ten sam uzyskasz stosując cooler. Wkładając do zbiornika kostkarki butelki narażasz się na to, iż odpadnie akcyza lub część etykiety. Zatka on otwór którym spływają skropliny wodne po rozpuszczonym lodzie. Efekt = woda zalega w zbiorniku. Lód wpadając do wody – baaaaardzo szybko topi się. To raczej wiesz. Zatem w zbiorniku niech zawsze będzie wyłącznie lód. To wpływa również na higienę surowca / lodu.

Dzięki. Czytaj proszę instrukcje.

REFLEKSJA.

Jeśli nauczysz się samodzielnie konserwować kostkarkę zaoszczędzisz około 800 zł. Nie wspomnę już o zaoszczędzonych nerwach.